تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - مسائل متفرقه
مسائل متفرقه | احکام نماز و روزه ,
1365 - مـسـافر مى تواند در مسجد الحرام و مسجد پیغمبر صلى اللّه علیه وآله و مسجد كوفه بلكه در تمام شـهـر مـكه و مدینه و كوفه نمازش را تمام بخواند و نیز مسافر مى تواند در حرم حضرت سید الشهداء علیه السلام تا مقدار بیست و پنج ذراع دورتر از قبر مقدس نمازش را تمام بخواند.
1366 - كـسـى كه مى داند مسافر است و باید نماز را شكسته بخواند , اگر در غیر چهار جایى كه در مساله پـیش گفته شد عمدا تمام بخواند نمازش باطل است , و همچنین است اگر فراموش كند كه نماز مسافر شكسته است و تمام بخواند , ولى در صورت فراموشى اگر بعد از وقت یادش بیاید قضا لازم نیست .
1367 - كسى كه مى داند مسافر است و باید نماز را شكسته بخواند , اگر سهوا تمام بخواند چنانچه در اثناء وقـت مـلـتفت شود , باید نماز را اعاده كند و اگر پس از گذشت وقت ملتفت شود باید بنابر احتیاط قضا نماید.
1368 - مسافرى كه نمى داند باید نماز را شكسته بخواند , اگر تمام بخواند نمازش صحیح است .
1369 - مـسـافرى كه مى داند باید نماز را شكسته بخواند اگر بعضى از خصوصیات آن را نداند , مثلا نداند كـه در سـفر هشت فرسخى باید شكسته بخواند , چنانچه تمام بخواند و در وقت بفهمد , بنابر احتیاط لازم باید اعاده نماید و چنانچه اعاده نكرد قضا نماید , ولى اگر در خارج وقت بفهمد قضا ندارد.
1370 - مـسافرى كه مى داند باید نماز را شكسته بخواند , اگر به گمان اینكه سفر او كمتر از هشت فرسخ اسـت تـمـام بـخـوانـد , وقتى كه بفهمد سفرش هشت فرسخ بوده , نمازى را كه تمام خوانده , باید دوباره شكسته بخواند و اگر بعد از اینكه وقت گذشته بفهمد قضا لازم نیست .
1371 - اگر فراموش كند كه مسافر است و نماز را تمام بخواند , چنانچه در وقت یادش بیاید , باید شكسته بجا آورد و اگر بعد از وقت یادش بیاید قضاء آن نماز بر او واجب نیست .
1372 - كسى كه باید نماز تمام بخواند , اگر شكسته بجا آورد در هر صورت نمازش باطل است , هرچند - بنابر احتیاط - مسافرى باشد كه قصد ماندن ده روز در جایى داشته و به جهت ندانستن حكم مساله نماز را شكسته خوانده است .
1373 - اگـر مشغول نماز چهار ركعتى شود , و در بین نماز یادش بیاید كه مسافر است یا ملتفت شود كه سـفـر او هشت فرسخ است , چنانچه به ركوع ركعت سوم نرفته , باید نماز را دو ركعتى تمام كند و اگر به ركـوع ركـعت سوم رفته نمازش بنابر احتیاط باطل است و در صورتى كه به مقدار خواندن یك ركعت هم وقت داشته باشد , باید نماز را دوباره شكسته بخواند.
1374 - اگـر مسافر بعضى از خصوصیات نماز مسافر را نداند , مثلا نداند كه اگر چهار فرسخ برود و چهار فـرسـخ بـرگردد باید شكسته بخواند چنانچه به نیت نماز چهار ركعتى مشغول نماز شود و پیش از ركوع ركـعـت سـوم مـسـاله را بفهمد باید نماز را دو ركعتى تمام كند و اگر در ركوع ملتفت شود نمازش بنابر احـتـیاط باطل است و در صورتى كه به مقدار یك ركعت هم از وقت مانده باشد باید نماز را از سر شكسته بخواند.
1375 - مـسـافـرى كـه بـایـد نماز را تمام بخواند , اگر به واسطه ندانستن مساله به نیت نماز دو ركعتى مـشغول نماز شود و در بین نماز مساله را بفهمد , باید نماز را چهار ركعتى تمام كند و احتیاط مستحب آن است كه بعد از تمام شدن نماز دوباره آن نماز را چهار ركعتى بخواند.
1376 - مـسـافـرى كـه نـمـاز نخوانده , اگر پیش از تمام شدن وقت به وطنش برسد یا به جایى برسد كه مـى خـواهـد ده روز در آنـجـا بماند , باید نماز را تمام بخواند و كسى كه مسافر نیست , اگر در وقت نماز نخواند و مسافرت كند , در سفر باید نماز را شكسته بخواند.
1377 - اگر مسافرى كه باید نماز را شكسته بخواند , نماز ظهر یا عصر یا عشاى او قضا شود , باید آن را دو ركعتى قضا نماید اگر چه در غیر سفر بخواهد قضاى آن را بجا آورد.
و اگر از كسى كه مسافر نیست یكى از این سه نماز قضا شود , باید چهار ركعتى قضا نماید اگر چه در سفر بخواهد آن را قضا نماید.
1378 - مستحب است مسافر بعد از هر نماز شكسته سى مرتبه بگوید : سبحان اللّه والحمد للّه ولا اله الا اللّه واللّه اكبر و در تعقیب نماز ظهر و عصر و عشا بیشتر سفارش شده است .
بلكه بهتر است در تعقیب این سه نماز شصت مرتبه بگوید.

نوشته شده توسط بستانی در دوشنبه 16 شهریور 1388 و ساعت 02:44 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: