تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - احکام جماعت
احکام جماعت | احکام نماز و روزه ,
1482 - كـسـى كه اشتباها پیش از امام سر از سجده برداشته هر گاه به سجده برگردد و معلوم شود امام قـبلا سر برداشته است نمازش صحیح است ولى اگر در هر دو سجده این اتفاق بیفتد نمازش بنابر احتیاط باطل است .
1483 - اگـر اشـتـبـاها سر از ركوع یا سجده بردارد و سهوا یا به خیال این كه به امام نمى رسد به ركوع یا سجده نرود جماعت و نمازش صحیح است .
1484 - اگـر سـر از سـجـده بردارد و ببیند امام در سجده است , چنانچه به خیال این كه سجده اول امام است , به قصد این كه با امام سجده كند به سجده رود و بفهمد سجده دوم امام بوده , سجده دوم او حساب مـى شـود و اگـر به خیال اینكه سجده دوم امام است به سجده رود و بفهمد سجده اول امام بوده , باید به قصد این كه با امام سجده كند تمام كند و دوباره با امام به سجده رود , و در هر دو صورت بهتر آن است كه نماز را با جماعت تمام كند و دوباره بخواند.
1485 - اگـر سـهـوا پـیش از امام به ركوع رود و طورى باشد كه اگر سر بردارد به مقدارى از قرائت امام مى رسد , چنانچه سر بردارد و با امام به ركوع رود , نمازش صحیح است و اگر عمدا برنگردد نمازش باطل است .
1486 - اگـر سـهـوا پـیـش از امـام بـه ركوع رود و طورى باشد كه اگر برگردد به چیزى از قرائت امام نـمـى رسـد , اگـر بـه قصد این كه با امام نماز بخواند سر بردارد و با امام به ركوع رود , جماعت و نمازش صحیح است و اگر عمدا برنگردد نمازش صحیح است و منفرد مى شود.
1487 - اگر سهوا پیش از امام به سجده رود , اگر به قصد این كه با امام نماز بخواند سر بردارد و با امام به سجده رود , جماعت و نمازش صحیح است و اگر عمدا برنگردد نمازش صحیح و منفرد مى گردد.
1488 - اگـر امـام در ركـعتى كه قنوت ندارد اشتباها قنوت بخواند , یا در ركعتى كه تشهد ندارد اشتباها مشغول خواندن تشهد شود , ماموم نباید قنوت و تشهد را بخواند , ولى نمى تواند پیش از امام به ركوع رود , یا پیش از ایستادن امام بایستد , بلكه باید صبر كند تا قنوت و تشهد امام تمام شود و بقیه نماز را با او بخواند.

نوشته شده توسط بستانی در چهارشنبه 18 شهریور 1388 و ساعت 10:01 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: