تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - معاملات حرام
معاملات حرام | احکام نماز و روزه ,

 معاملات حرام بسیار است از آن جمله این موارد است : اول خرید و فروش مشروبات مسكر , و سگ غیر شكارى و خوك و هم چنین مردار نجس بنابر احتیاط , و در غیر اینها در صورتى كه بشود از عین نجس استفاده حلال نمود , مثلا غایط را كود نمایند خرید و فروش جایز است , اگر چه احتیاط در ترك است .
دوم خرید و فروش مال غصبى .
سـوم بـنـابـر احـتـیاط خرید و فروش چیزى كه نزد مردم مال نیست مثل حیوانات درنده , در صورتى كه منفعت محلله قابل توجهى نداشته باشند.
چهارم معامله چیزى كه منافع معمولى آن فقط كار حرام باشد.
مانند اسباب قمار.
پنجم معامله اى كه در آن ربا باشد.
شـشـم مـعامله اى كه در آن غش باشد مثل فروش جنسى كه با چیز دیگر مخلوط است , در صورتى كه آن چیز معلوم نباشد و فروشنده هم به خریدار نگوید , مثل فروختن روغنى كه آن را با پیه مخلوط كرده است , پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه وآله فرموده اند از ما نیست كسى كه در معامله با مسلمانان غش كند , یا به آنان ضرر بزند یا تقلب و حیله نماید و هر كه با برادر مسلمان خود غش كند , خداوند بركت روزى او را مى برد و راه معاش او را مى بندد و او را به خودش واگذار مى كند. 

 - فـروختن چیز پاكى كه نجس شده و آب كشیدن آن ممكن است , اشكال ندارد , و هم چنین است , اگر آب كشیدن آن ممكن نباشد , ولى منافع محلله متعارفه اش توقف بر پاك بودنش نداشته باشد - مانند بعضى از روغنها - بلكه اگر توقف هم داشته باشد چنانچه منفعت محلله قابل توجهى داشته باشد , باز هم فروختنش جایز است . 

 - اگـر كـسـى بـخواهد چیزى را كه نجس است , بفروشد باید نجس بودن آن را به خریدار بگوید در صورتى كه اگر نگوید خریدار در معرض مخالفت تكلیف الزامى قرار مى گیرد , مثل این كه آب نجس را در وضـو و یـا غسل به كار مى برد و با آن نماز واجبش را مى خواند , و یا از آن چیز نجس در خوردن و آشامیدن اسـتفاده مى كند , البته اگر بداند كه گفتن به او فایده اى ندارد , چون مثلا آدم لاابالى است كه نجاست و طهارت را رعایت نمى كند , لازم نیست به او بگوید. 

 - خـریـد و فروش دواهاى نجس خوردنى و غیر خوردنى اگر چه جایز است ولى باید نجاستش را در صورتى كه در مساله پیش گفته شد به مشترى بگویند. 

 - خـریـد و فروش روغن هایى كه از ممالك غیر اسلامى مى آورند , اگر نجس بودن آنها معلوم نباشد اشكال ندارد.
روغـنـى را كـه از حـیـوان بـعد از جان دادن آن مى گیرند , چنانچه از دست كافر بگیرند یا از ممالك غیر اسلامى بیاورند , در صورتى كه احتمال آن برود كه از حیوانى است كه به دستور شرع كشته شده اگر چه پاك و خرید و فروش آن جایز است ولى خوردنش حرام و بر فروشنده لازم است كیفیت را به خریدار بگوید , در صورتى كه اگر نگوید , خریدار در معرض مخالفت تكلیف الزامى قرار داشته باشد , نظیر آنچه در مساله ( 2065 ) گذشت . 

 - اگر روباه و مانند آن را به غیر دستورى كه در شرع معین شده كشته باشند , یا خودش مرده باشد , خرید و فروش پوست آن بنابر احتیاط جایز نیست . 

 - چرمى كه از ممالك غیر اسلامى مى آورند , یا از دست كافر گرفته مى شود , در صورتى كه احتمال بـرود از حـیـوانى است كه به دستور شرع كشته شده خرید و فروش آن جایز است , و هم چنین نماز در آن بنابر اقوى صحیح مى باشد. 

 - روغنى كه از حیوان بعد از جان دادنش گرفته شده یا چرمى كه از دست مسلمان گرفته شود , و انـسـان بـداند كه آن مسلمان آن را از دست كافر گرفته و تحقیق نكرده كه از حیوانى است كه به دستور شرع كشته شده یا نه , هر چند محكوم به طهارت است و خرید و فروشش جایز است ولى خوردن آن روغن جایز نیست . 

 - مشروبات مسكر معامله آنها حرام و باطل است .

- فروختن مال غصبى باطل است , و فروشنده باید پولى را كه از خریدار گرفته به او برگرداند. 

 - اگـر خریدار جدا قاصد معامله است ولى قصدش این باشد كه پول جنسى را كه مى خرد ندهد این قصد به صحت معامله ضرر ندارد , و لازم است پول آن را به فروشند بدهد. 

 - اگر خریدار بخواهد پول جنسى را كه به ذمه خریده , بعدا از مال حرام بدهد , معامله صحیح است .
ولى باید مقدارى را كه بدهكار است از مال حلال بدهد تا این كه ذمه اش برى گردد.


نوشته شده توسط بستانی در چهارشنبه 1 مهر 1388 و ساعت 04:42 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: