تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - مصرف زکات فطره
مصرف زکات فطره | احکام نماز و روزه ,
2022 - زكاة فطره را بنابر احتیاط واجب باید فقط به فقراى شیعه كه داراى شرایط گذشته در مستحقین زكـاة مـال هـسـتـنـد , داد , و چنانچه در شهر از فقراى شیعه كسى نباشد , مى تواند آن را به فقراى دیگر مسلمانان داد , ولى در هر صورت نباید به ناصبى داده شود.
2023 - اگر طفل شیعه اى فقیر باشد , انسان مى تواند فطره او را به مصرف او برساند , یا به واسطه دادن به ولى او , ملك طفل نماید.
2024 - فـقیرى كه فطره به او مى دهند , لازم نیست عادل باشد , ولى احتیاط واجب آن است كه به شراب خوار و بى نماز و كسى كه آشكارا معصیت مى كند فطره ندهند.
2025 - به كسى كه فطره را در معصیت مصرف مى كند نباید فطره بدهند.
2026 - احـتـیـاط مستحب آن است كه به یك فقیر كمتر از یك صاع فطره ندهند , ولى اگر بیشتر بدهند هیچ اشكالى ندارد.
2027 - اگـر از جـنسى كه قیمتش دو برابر قیمت معمولى آن است مثلا از گندمى كه قیمت آن دو برابر قیمت گندم معمولى است , نصف صاع بدهد , كافى نیست , بلكه اگر آن را به قصد قیمت فطره هم بدهد , كافى نیست .
2028 - انـسـان نمى تواند نصف صاع را از یك جنس مثلا گندم و نصف دیگر آن را از جنسى دیگر مثلا جو بدهد , بلكه اگر آن را به قصد قیمت فطره هم بدهد كافى نیست .
2029 - مـسـتـحـب است در دادن زكاة فطره , خویشان و همسایگان فقیر خود را بر دیگران مقدم دارد , و سزاوار است كه اهل علم و دین و فضل را بر دیگران نیز مقدم دارد.
2030 - اگـر انـسـان بـه خیال این كه كسى فقیر است به او فطره بدهد و بعد بفهمد فقیر نبوده , چنانچه مـالـى را كـه به او داده از بین نرفته باشد , باید پس بگیرد و به مستحق بدهد , و اگر نتواند بگیرد , باید از مال خودش عوض فطره را بدهد و اگر از بین رفته باشد , در صورتى كه گیرنده فطره مى دانسته آنچه را كـه گـرفته فطره است , باید عوض آن را بدهد و اگر نمى دانسته , دادن عوض بر او واجب نیست و انسان باید عوض فطره را بدهد.
2031 - اگـر كـسـى بـگوید فقیرم , نمى شود به او فطره داد , مگر آن كه از گفته او اطمینان پیدا شود یا انسان بداند كه قبلا فقیر بوده است

نوشته شده توسط بستانی در شنبه 28 شهریور 1388 و ساعت 12:58 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: