تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - مسایل متفرقه زكاة فطره
مسایل متفرقه زكاة فطره | احکام نماز و روزه ,

2032 - انسان باید زكاة فطره را به قصد قربت یعنى براى انجام خواست خداوند عالم بدهد و موقعى كه آن را مى دهد نیت دادن فطره نماید.
2033 - اگر پیش از ماه رمضان فطره را بدهد صحیح نیست و بهتر آن است كه در ماه رمضان هم فطره را نـدهـد , ولى اگر پیش از رمضان به فقیر قرض بدهد , و بعد از آن كه فطره بر او واجب شد , طلب خود را بابت فطره حساب كند , مانعى ندارد.
2034 - گندم یا چیز دیگرى را كه براى فطره مى دهد باید به جنس دیگر یا خاك مخلوط نباشد , و چنانچه مـخـلـوط بـاشد , اگر خالص آن به یك صاع برسد , و بدون جدا كردن قابل استفاده باشد یا جدا كردن آن زحمت فوق العاده نداشته باشد , یا آنچه مخلوط شده به قدرى كم باشد كه قابل اعتنا نباشد اشكال ندارد.
2035 - اگر فطره را از چیز معیوب بدهد , بنابر احتیاط واجب كافى نیست .
2036 - كسى كه فطره چند نفر را مى دهد , لازم نیست همه را از یك جنس بدهد مثلا اگر فطره بعضى را گندم و فطره بعض دیگر را جو بدهد كافى است .
2037 - كـسـى كه نماز عید فطر مى خواند , بنابر احتیاط واجب باید فطره را پیش از نماز عید بدهد , ولى اگر نماز عید نمى خواند , مى تواند دادن فطره را تا ظهر تاخیر بیندازد.
2038 - اگر به نیت فطره مقدارى از مال خود را كنار بگذارد و تا ظهر روز عید به مستحق ندهد , هر وقت آن را مى دهد نیت فطره نماید.
2039 - اگـر موقعى كه دادن زكاة فطره واجب است , فطره را ندهد و كنار هم نگذارد , بعدا بنابر احتیاط بدون این كه نیت ادا و قضا كند فطره را بدهد.
2040 - اگر فطره را كنار بگذارد , نمى تواند آن را براى خودش بردارد و مالى دیگر را براى فطره بگذارد.
2041 - اگر انسان مالى داشته باشد كه قیمتش از فطره بیشتر است , چنانچه فطره را ندهد و نیت كند كه مقدارى از آن مال براى فطره باشد اشكال دارد.
2042 - اگـر مـالـى را كـه براى فطره كنار گذاشته از بین برود چنانچه دسترسى به فقیر داشته و دادن فـطـره را تاخیر انداخته , یا در نگهدارى آن كوتاهى كرده , باید عوض آن را بدهد و اگر دسترسى به فقیر نداشته , و در نگهدارى آن كوتاهى نكرده , ضامن نیست .
2043 - اگـر در مـحل خودش مستحق پیدا شود , احتیاط واجب آن است كه فطره را به جاى دیگر نبرد و اگر به جاى دیگر ببرد , و تلف شود , باید عوض آن را بدهد.

نوشته شده توسط بستانی در یکشنبه 29 شهریور 1388 و ساعت 02:00 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: