تبلیغات
امیر المؤمنین علی(ع) نور ولایت - مطالب دی 1387
یگانگی نور پیامبر (ص) با علی (ع) | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

علی (ع) فرمود :

در روزگار رسول خدا (ص) چون پاره تن او بودم ، مردم به من مانند ستاره ای در افق اسمان مینگریستند ، سپس روزگار مرا فرود آورد تا آنکه فلانی و فلانی را با من برابر ساختند، سپس مرا با پنج نفر برابر کردند که برترین آنها عثمان بود ، گفتم : ای اندوه ! اما روزگار به این هم بسنده نکرد و از قدر من آنقدر کاست که مرا با پسر هنده (معاویه) برابر ساخت !

(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید 326/20)


نوشته شده توسط بستانی در سه شنبه 1 بهمن 1387 و ساعت 01:54 ب.ظ
یگانگی نور پیامبر (ص) با علی(ع) | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

رسول خدا هنگام مباهله با نصارای نجران فرمود:

خداوندا! این (علی) جان من است و او نزد من با جانم برابر است ، خداوندا! این (فاطمه) برترین زن جهان است . خداوندا ! اینها (حسن و حسین ) دو فرزند و نوه من اند، من در جنگم با هر که آنان با او در جنگند ، و در صلح و سازشم با هر که آنان با او در صلح و سازشند.

(بحارالانوار 49/37)


نوشته شده توسط بستانی در دوشنبه 30 دی 1387 و ساعت 01:51 ب.ظ
یگانگی نور پیامبر (ص) با علی (ع) | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

در حدیثی آمده : فاطمه (س) عرضه داشت:

ای رسول خدا ، ندیدم درباره علی (ع) چیزی بگویی !

رسول خدا فرمود: علی جام من است ، مگر دیده ای که کسی درباره خود چیزی بگویید ؟!...

(کفایة الطالب ، باب 71 ، ص 289)


نوشته شده توسط بستانی در یکشنبه 29 دی 1387 و ساعت 01:50 ب.ظ
یگانگی نور پیامبر (ص) با علی (ع) | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

امام کاظم (ع) فرمود:

خدای بزرگ نور محمد (ص) و علی(ع) را از اختراع و نور عظمت و جلال خویش آفرید . چون خواست محمد (ص) را بیافریند آن نور را دو نیم کرد ، از نیم اول محمد (ص) و از نیم دیگر علی(ع) را آفرید ؛ و از نور هیچ کس دیگر نیافرید.

(عبقات الانوار ، تعریب شده 121)

 


نوشته شده توسط بستانی در شنبه 28 دی 1387 و ساعت 01:46 ب.ظ
یگانگی نور پیامبر (ص) با علی (ع) | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

ابن عباس گویید:

نزد رسول خدا (ص) نشسته بودیم که علی (ع) فراز آمد تا چشم پیامبر به او افتاد به رویش لبخندی زد و فرمود : مرحبا به آن که خداوند او را پیش از هر چیز آفرید ، خداوند پیش از هر چیز نوری آفرید و آن را دو نیم کرد؛ از نیمی مرا و نیم دیگر علی را آفرید ، پس همه چیز از نور من و نور علی پدید آمده است ، ما تسبیح خدا کردیم و فرشتگان نیز تسبیح کردند ، و ما تکبیر گفتیم و فرشتگان نیز تکبیر گفتند ، و این تسبیح و تکبیر آنها به آموزش من و علی بود .

(عبقات الانوار ، تعریب شده 125/4)


نوشته شده توسط بستانی در جمعه 27 دی 1387 و ساعت 01:42 ب.ظ
ولایت واجبی كه رخصتی در تاخیر آن نیست | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

سلمان فارسی گویید :

 روزی نزد رسول خدا بودیم كه عربی بیابانی از قبیله بنی عامر آمد ایستاد سلام كرد و گفت :

 

ای رسول خدا فرستاده شما آمد و ما را به اسلام فرا خواند ، ما اسلام آوردیم ؛ سپس ما را به نماز و روزه و جهاد فرا خواند و آنها را كارهای نیكو و پسندیده دیدیم و عمل كردیم ؛  آنگاه ما را از زنا ، دزدی ، غیبت ، و ناشایست باز داشتی و ما باز ایستادیم ؛ اینك فرستاده شما گوید بر ما لازم است كه دامادت علی بن ابیطالب را دوست بداریم ! راز این چیست در حالی كه آن را عبادت نمیدانیم ؟ رسول خدا فرمود به جهت پنج خصلت

1-    در روز بدر پس از جنگ نشسته بودم كه جبرییل فرود آمد و گفت : خداوند تو را سلام میرساند و میفرماید " امروز به وجود علی بر فرشتگانم مباهات كردم آنگاه كه «الله اكبر» گویان میان صفها میگشت و فرشتگان هم با او تكبیر میگفتند . به عزت و جلالم سوگند كه دوستی او را جزء در دل كسی كه دوستش میدارم ، و دشمنی او را جزء در دل كسی كه دشمنش میدارم  نمی اندازم .

2-    من در روز احد پس از فراغ از دفن عمویم نشسته بودم كه جبرییل نزد من آمد و گفت : ای محمد خداوند میفرمایید " من نماز را واجب كردم و آن را از بیمار( زن در حال حیض) برداشتم ، روزه را واجب نمودم و آن را از بیمار و مسافر برداشتم ، حج را واجب ساختم و آن را از تهیدست بینوا برداشتم ، زكات را واجب ساختم و آن را از كسی كه مالش به حد  نصاب نرسیده برداشتم  ، و دوستی علی بن ابیطالب را قرار دادم و هیچ رخصتی در ترك آن وجود ندارد.

3-    خداوند هیچ كتابی را فرو نفرستاده و هیچ خلقی را نیافریده جزء آنكه سروری برای آنها نهاده ، قرآن سرور كتابهای آسمانی ، جبرییل و اسرافیل سرور فرشتگان ، من سرور پیامبران و علی سرور اوصیاست .هر امری سروری دارد و دوستی من و علی سرور همه طاعتهایی است كه اهل قرب با آن به خداوند نزدیكی میجویند .

4-    خداوند در دلم افكند كه دوستی او(علی) درخت طوبایی است كه خداوند به دست قدرت خویش كاشته است .

5-    جبرییل گفت: چون روز قیامت شود منبری در سمت راست عرش برای تو نهند و پیامبران دیگر همگی در سمت چپ و برابر عرش قرار دارند و برای علی به جهت گرامی داشت او یك كرسی در كنار تو نهند .

 

پس كسی كه چنین وی‍‍‍ژگیهایی دارد بر شما واجب است كه او را دوست بدارید  . آن مرد عرب گفت : به چشم اطاعت خواهیم  كرد .

(بحار الانوار 27/128)

 


نوشته شده توسط بستانی در سه شنبه 24 دی 1387 و ساعت 01:37 ب.ظ
ولایت واجبی كه رخصتی در تاخیر آن نیست | پاره ای از اخبار عامه در حقانیت امیر مومنان علی (ع) ,

امام باقر علیه السلام فرمود :

 

اسلام بر پنج پایه نهاده شده" بر پا داشتن نماز ، پرداخت زكات ، حج خانه خدا ، روزه ماه رمضان و ولایت ما خاندان" خداوند در چهار تای آنها رخصت نهاده و در ولایت رخصتی ننهاده است.

هر كه مال ندارد زكات بر او نیست ، هر كه مال ندارد حج بر او نیست ، هر كه بیمار است نشسته نماز میخواند و ماه رمضان را افطار میكند ، اما ولایت در همه حال سالم باشد یا بیمار ، پولدار باشد یا فقیر ؛ لازم است و رخصتی در ترك آن نیست .


نوشته شده توسط بستانی در دوشنبه 23 دی 1387 و ساعت 01:31 ب.ظ
ولایت واجبی كه رخصتی در تاخیر آن نیست |

ابو بصیر گوید:

به امام صادق (ع) گفتم چرا باید در نماز بر میت 5 تكبیر زد و مخالفان ما چهار تكبیر میزنند؟

فرمود: زیرا پایه های كه اسلام بر آنها بنا شده است پنج است "نماز، زكات، روزه، حج و ولایت ما خاندان"  و خداوند برای هر پایه ای یك تكبیر بر میت قرار داده است ، و شما بر هر پنج پایه اقرار دارید اما مخالفان شما به چهار چیز از آنها اقرار نموده اند و یكی را منكر شده اند از این رو بر مردگان خود چهار تكبیر میزنند و شما پنج تكبیر.


نوشته شده توسط بستانی در یکشنبه 22 دی 1387 و ساعت 10:29 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ چرا مأمون امام رضا را ولی‌عهد خود کرد؟ + چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ + مرگ پیامبر اکرم؛ رحلت یا شهادت؟! + اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت سوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت دوم+ اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) - قسمت اول+ زیارت اربعینی+ فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام + خواص مجالس ذكر مصائب امام حسین علیه السّلام + فضیلت گریه بر امام حسین (ع)+ خواص گریه برای امام حسین علیه السلام + خواص چشم گریان در عزای امام حسین علیه السلام + ارزش قطره اشک برای امام حسین علیه السلام + در سوگ اربعین + اربعین حسبنی

صفحات: 1 2 3 4